ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ПІДТРИМКА ДІТЕЙ З СИНДРОМОМ ДАУНА ТА ЇХНІХ БАТЬКІВ

  • Олена Чеботарьова Інститут спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України
  • Тетяна Павлюк ВБО «Даун Синдром»
  • Людмила Молошнюк Комунальний заклад вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти», відділ «Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти»
  • Валерій Молошнюк Комунальний заклад вищої освіти «Вінницька академія безперервної освіти»
Ключові слова: психолого-педагогічна підтримка, психологічна підтримка, психолого-педагогічна допомога, діти з порушеннями інтелектуального розвитку, діти особливими освітніми потребами, діти з інвалідністю, синдромом Дауна, соціалізація, інклюзивний підхід, інклюзивне навчання, психічне здоров’я.

Анотація

У статті розкривається актуальність проблеми гармонізації психоемоційного стану дітей з синдромом Дауна та їхніх батьків. Представлено аналіз спеціальної літератури, сучасних вітчизняних та зарубіжних досліджень щодо психолого-педагогічної підтримки дітей з особливими освітніми потребами та їх родин.

Розкрито теоретичні засади психологічної підтримки: тлумачення психологічної підтримки як цілісної системи допомоги дитині з інвалідністю, її батькам, що полягає в попередженні та подоланні життєвих негараздів, труднощів соціалізації, гармонізації стосунків з оточуючими.

Охарактеризовано проблеми організації і реалізації психолого-педагогічної підтримки дітей із синдромом Дауна, яка розглядається у контексті вирішення питань соціального розвитку, становлення позитивної Я-концепції такої дитини та її психологічної реабілітації і соціальної адаптації у взаємодії з членами родини.

Репрезентовано практичний досвід гармонізації психоемоційного стану дітей з синдромом Дауна та їх батьків у проєкті: «Інклюзивний Restart: психосоціальне відновлення для батьків і дітей ВПО та осіб з інвалідністю».

Висвітлено питання організації спільного інклюзивного простору з метою надання психосоціальної підтримки матерям з дітьми з інвалідністю, терапевтичного вилучення їх з рутинного перебігу життя, наповненого травмувальними факторами (небезпека, емоційна напруга, самотність).

Акцентується увага на важливості злагодженої роботи команди проєкту, що передбачає залучення педагогів, батьків, створення позитивного мікроклімату в таборі. Представлено перспективи подальшого дослідження з окресленої проблематики.

Посилання

Особлива дитина: навчання і виховання. №4(112). 2023. с. 39-59
Опубліковано
2023-12-29
Як цитувати
Чеботарьова, О., Павлюк, Т., Молошнюк, Л., & Молошнюк, В. (2023). ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ПІДТРИМКА ДІТЕЙ З СИНДРОМОМ ДАУНА ТА ЇХНІХ БАТЬКІВ. Особлива дитина: навчання і виховання, 112(4), 39-59. https://doi.org/10.33189/ectu.v112i4.155

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають