ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ФОНЕТИКО-ФОНЕМАТИЧНИХ ПРОЦЕСІВ У МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ ІЗ ДЦП
Анотація
Стаття розглядає механізми формування фонетико-фонематичних процесів у дітей з дитячим церебральним паралічем (ДЦП), порівнюючи їхні особливості з розвитком у типових онтогенетичних умовах.
Метою дослідження є аналіз відмінностей у формуванні фонетико-фонематичних процесів у дітей з ДЦП та їх вплив на мовленнєвий розвиток, вивчення даних слухових функцій та операцій, зокрема фонематичного слуху, сприймання, уявлення, аналізу та синтезу учнів початкової школи (2-4 класи) з ДЦП.
Враховуючи етапи онтогенезу, на яких розвиваються слухові функції та операції, стаття зосереджується на механізмах формування фізіологічного слуху через призму ДЦП. Досліджено дані, які вказують на значні порушення слуху в дітей з церебральною паталогією на різних рівнях акустичного аналізатора, а саме своєрідністю розвитку акустичного аналізатора: спостерігається зниження слухової функції (переважно на високочастотних тонах), що може призводити до порушення звуковимови ряду звуків, вибірковості якості розпізнавання окремих фонем, виникають труднощі при розрізненні слів, схожих за звучанням, страждають фонематичні уявлення, аналіз і синтез. Навіть за умови повного збереження фізіологічного слуху спостерігається підвищена чутливість до звукових сигналів немовленнєвого походження, але диференціація сприймання звуків є недостатньою.
Висновки дослідження вказують на необхідність індивідуальних підходів та розробки спеціалізованих програм для розвитку мовленнєвих навичок у дітей з ДЦП. Особлива увага повинна бути приділена розвитку фонетико-фонематичних процесів, враховуючи їхні особливості та вплив на мовленнєвий розвиток дітей із церебральною патологією.