ПЕДАГОГІЧНІ УМОВИ ФОРМУВАННЯ МЕТОДИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ АСИСТЕНТІВ ВЧИТЕЛЯ В ІНКЛЮЗИВНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Анотація
В даній статті проаналізовано сучасний вітчизняний та зарубіжний досвід щодо впровадження інклюзивної освіти та її кадрового забезпечення. Здійснено аналіз практики асистування та особливостей впровадження вітчизняної моделі діяльності асистента вчителя в інклюзивному навчальному закладі, проаналізовано вітчизняне законодавче та нормативно-правове поле щодо діяльності асистента педагога., а також шляхи його удосконалення.
Однією із прогнозованих умов формування методичної компетентності асистента вчителя – розкриття факторів ефективного здійснення освітньої діяльності за рахунок розвитку методичного мислення, методичної культури, методичної мобільності та творчості. Запровадження в освіту компетентнісного підходу створює необхідність розробки нової теоретичної бази на основі використання досягнень європейської педагогічної системи узгоджено з вітчизняною наукою і практикою. Компетентнісний підхід в освіті дає можливість створити нову модель навчання для подолання проблеми традиційної системи та забезпечення ефективного та цілеспрямованого навчання.
В статті виокремлені компоненти методичної компетентності асистента вчителя, їх структура і основні принципи. Діяльнісний компонент методичної компетентності визначає практичну спрямованість роботи асистента вчителя в умовах інклюзивного навчання. Основою методичної компетентності є знання методологічних і теоретичних засад певних методик, концептуальних основ, структури й змісту засобів навчання, а також розвинуті навички використання професійних знань у певній педагогічній діяльності під час виконання основних професійно-методичних функцій. Важливим у контексті опису засадничих аспектів розвитку методичної компетентності асистентів вчителів є розкриття основних принципів інклюзивної освіти.